Jacek Malczewski uważany jest za najznamienitszego przedstawiciela symbolizmu w malarstwie polskim, odnosi się on w swej bogatej i skomplikowanej z reguły ikonografii do spraw tak istotnych jak śmierć, sztuka religia i patriotyzm.
Malczewski urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, w rodzinie szlacheckiej pozbawionej ziemskich majątków. W 1873 roku za namową Jana Matejki rozpoczął studia na krakowskiej ASP u Feliksa Szynalewskiego, Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki
Malczewski stworzył kilka tysięcy prac o różnorodnej tematyce: portretów, przedstawień baśniowo-fantastycznych, martyrologicznych, patriotycznych i symbolicznych. Inspirowały go problemy egzystencjalne, eschatologiczne, także dotyczące powołania artysty.
Wydaje się, że Jacek Malczewski należy do najsumienniej opisanych artystów polskich. Dziesiątki artykułów, setki przyczynków, kilkanaście wydawnictw katalogowych i kilka książek o charakterze monograficznym – oto obfita przestrzeń intelektualna, której treścią stały się niezwykłe, intrygujące wizje malarza.
Reprodukcje obrazów Jacka Malczewskiego
-
Niedziela w kopalni
-
Święty Jan Chrzciciel
-
Śmierć
-
Portret kobiety na tle gaju jarzębinowego
-
Święty Franciszek
-
Autoportret w zbroi
-
Portret brygadiera Józefa Piłsudskiego
-
Portret Władysława Żeleńskiego
-
Na jednej strunie – Autoportret
-
Autoportret z paletą
-
Autoportret
-
Polski Hamlet
-
Autoportret w białym stroju