Jak przygotować plik do druku?

fototapety, rollupy, plakaty, wizytówki, ulotki, oklejanie witryn, drukarnia kraków

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, takie jak; w jakim formacie przyjmujemy pliki do druku, przestrzeń kolorystyczna CMYK a RGB, jaką rozdzielczość powinny mieć pliki, co to są spady, jakie odległości i marginesy ustalić w dokumencie oraz jak zamienić czcionki na krzywe.

Weryfikacja i sprawdzanie plików

Przesłany przez Państwa plik jest sprawdzany przez naszych specjalistów pod względem technicznym. Dokładamy wszelkich starań by efekt końcowy był jak najlepszy, jednakowoż nie odpowiadamy za błędy wynikające ze złego przygotowania plików.

Prosimy także Przed zapisaniem pliku do PDF-a proszę upewnić się czy: wymiary projektu są zgodne ze złożonym zamówieniem, wszystkie grafiki zostały zamienione na CMYK,  na każdej stronie pracy są poprawne spady,  grafiki mają odpowiednio wysoką rozdzielczość,  warstwy dokumentu są spłaszczone,  fonty zamienione są na krzywe (ew. można je osadzić w dokumencie podczas zapisywania), projekt nie zawiera białych obiektów nadrukowanych

Pliki z jakich drukujemy

Zalecanym przez nas formatem pliku do druku jest PDF. Drukujemy także z takich plików jak;  TIF, JPG, AI, oraz EPS, CDR.

Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu plików do druku dla grafiki rastrowej oraz wektorowej. Spłaszczeniu plików, pozbyciu się przeźroczystości, zamianie czcionek na krzywe i dobraniu odpowiedniej rozdzielczości do wielkości pliku przez jego eksportem.

Na życzenie klienta wykonujemy próby kolorystyczne projektów, dlatego prosimy nie załączać profili kolorystycznych do plików.

drukarnia kraków, druk wielkoformatowy, tania drukarnia, ulotki, plakaty, wizytówki

Przestrzeń kolorystyczna CMYK

W poligrafii każda pracę pełno kolorowa drukuje się za pomocą czterech farb drukarskich CMYK w przeciwieństwie przestrzeni RGB która służy do wyświetlania na ekranie. Jak widać na ilustracji obok monitor może wyświetlić więcej kolorów niż maszyna drukarska jest wstanie wydrukować.

Dlatego tak ważne jest by projekt do druku przygotowany był w przestrzeni  kolorystycznej CMYK (w projekcie lub podczas eksportu), lub GRAYSCALE jeśli chcą Państwo drukować tylko w odcieniach szarości. Jeżeli przesłane materiały są w RGB, maszyna automatycznie prze konwertuje je do CMYKa.

Spady i marginesy

Jeśli projekt zawiera elementy lub tła umieszczone do samej krawędzi, należy zastosować spady. Wielkość wymaganego spadu jaką zalecamy w druku np. ulotek, plakatów czy wizytówek  to 3 mm z każdej strony.

Równie istotne jest zastosowanie wewnętrznych marginesów, tak by ważne elementy, tzn. teksty, logotypy etc. były odsunięte od krawędzi dokumentu co najmniej o 5 mm.

Obrazek obok ilustruje właściwe zastosowanie spadu oraz marginesu. Wizytówka formatu 90×50 mm wraz ze spadem powinna mieć wymiar 96×56 mm. Spad finalnie zostaje odcięty a zastosowany wewnętrzny margine ma 5 mm.

Rozdzielczość

Mapy bitowe (np. zdjęcia) umieszczone w projekcie wizytówki czy folderu powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele.

Wraz z wielkością pliku rozdzielczość maleje oznacza to że dla prac w dużym formacie (np. plakat B1) można obniżyć rozdzielczość do 200 dpi, by plik do druku nie był zbyt „ciężki” (tzn. zajmował mniej miejsca na dysku twardym, co ułatwi przesłanie projektu do drukarni).

W przypadku druku materiałów wielkoformatowych powyżej 1×1 metra zalecana rozdzielczość to 90 dpi.

Teksty i czcionki

W pliku produkcyjnym wszelkie obiekty tekstowe należy zagnieździć lub zamienić na krzywe. W opcjach zapisu PDF-a należy zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” („embed fonts in document”) lub zamienić je na krzywe przez zapisaniem do PDF-a (convert to curves).

Minimalna wielkość znaku to 4 pt, a jego grubość to min. 0,5 pt. Czarne teksty powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną 100% K (czarnego).

Wyślij Plik

  Adres e-mail (wymagane):

  Telefon kontaktowy (wymagane):

  Pliki możesz także wysłać mailem lub WeTransferem:

  – biuro@drukarnia-krakowska.pl (do 20MB)

  – weTransfer.com (do 4GB)

  Dowiedz się więcej na temat przygotowania plików do druku.

  Pliki jakie możesz wysłać formularzem: PDF, JPG, TIF, AI, EPS, ZIP, RAR