Przejdź do treści

Jak przygotować plik do druku?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, takie jak; w jakim formacie przyjmujemy pliki do druku, przestrzeń kolorystyczna CMYK a RGB, jaką rozdzielczość powinny mieć pliki, co to są spady, jakie odległości i marginesy ustalić w dokumencie oraz jak zamienić czcionki na krzywe.

drukarnia krakow tanie ulotki plakaty rollupy

Weryfikacja i sprawdzanie plików

Przesłany przez Państwa plik jest sprawdzany przez naszych specjalistów pod względem technicznym. Dokładamy wszelkich starań by efekt końcowy był jak najlepszy, jednakowoż nie odpowiadamy za błędy wynikające ze złego przygotowania plików.

Prosimy także przed zapisaniem pliku do PDF-a upewnić się, czy: wymiary projektu są zgodne ze złożonym zamówieniem, wszystkie grafiki zostały zamienione na CMYK, na każdej stronie pracy są poprawne spady, a grafiki mają odpowiednio wysoką rozdzielczość, oraz czy warstwy dokumentu są spłaszczone, fonty zamienione są na krzywe (ew. można je osadzić w dokumencie podczas zapisywania).

Pliki, z jakich drukujemy

Zalecanym przez nas formatem pliku do druku jest PDF. Drukujemy także z takich plików jak; TIF, JPG, AI, EPS oraz CDR.

Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu plików do druku dla grafiki rastrowej oraz wektorowej. Spłaszczeniu plików, pozbyciu się przeźroczystości, zamianie czcionek na krzywe i dobraniu odpowiedniej rozdzielczości do wielkości pliku przez jego eksportem.

Na życzenie klienta wykonujemy próby kolorystyczne projektów, dlatego prosimy nie załączać profili kolorystycznych do plików.

tania drukarnia krakow tanie wydruki pdf
drukarnia tanie ulotki plakaty cmyk

Przestrzeń kolorystyczna CMYK

W poligrafii każdą pracę pełno kolorowa drukuje się za pomocą czterech farb drukarskich CMYK w przeciwieństwie przestrzeni RGB, która służy do wyświetlania na ekranie. Jak widać na ilustracji obok monitor może wyświetlić więcej kolorów niż maszyna drukarska jest w stanie wydrukować.

Dlatego tak ważne jest by projekt do druku przygotowany był w przestrzeni kolorystycznej CMYK (w projekcie lub podczas eksportu), lub GRAYSCALE jeśli chcą Państwo drukować tylko w odcieniach szarości. Jeżeli przesłane materiały są w RGB, maszyna automatycznie przekonwertuje je do CMYKa.

Spady i marginesy

Jeśli projekt zawiera tło lub elementy umieszczone do samej krawędzi, należy zastosować spady. Wielkość wymaganego spadu, jaką zalecamy w druku np. ulotek, plakatów czy wizytówek to 2 mm z każdej strony.

Równie istotne jest zastosowanie wewnętrznych marginesów, tak by ważne elementy, tzn. teksty, logotypy etc. były odsunięte od krawędzi dokumentu co najmniej o 5 mm.

Obrazek obok ilustruje właściwe zastosowanie spadu oraz marginesu. Wizytówka formatu 90×50 mm wraz ze spadem powinna mieć wymiar 94×54 mm. Spad finalnie zostaje odcięty a zastosowany wewnętrzny margine ma 5 mm.

drukarnia tanie wizytowki spady margines
drukarnia krakow tanie wydruki

Rozdzielczość plików

Mapy bitowe (np. zdjęcia) umieszczone w projekcie wizytówki, ulotki czy folderu powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele.

Im większy format, tym rozdzielczość maleje. Oznacza to, że dla wizytówki rozdzielczość wyniesie 300dpi. a dla prac w większym formacie (np. plakat B1) można obniżyć rozdzielczość do 200 dpi, by plik do druku nie był zbyt „ciężki” (tzn. zajmował mniej miejsca na dysku twardym, co ułatwi przesłanie projektu do drukarni).

W przypadku druku materiałów wielkoformatowych powyżej 1×1 metra zalecana rozdzielczość to 90 dpi.

Teksty i czcionki

W pliku produkcyjnym wszelkie obiekty tekstowe należy zagnieździć lub zamienić na krzywe. W opcjach zapisu PDF-a należy zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” („embed fonts in document”) lub zamienić je na krzywe przez zapisaniem do PDF-a (convert to curves).

Minimalna wielkość znaku to 4 pt, a jego grubość to min. 0,5 pt. Czarne teksty powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną 100% K (czarnego).

drukarnia krakow tanie foldery plakaty